week 52 23 24 25 26 27 28 29
week 1 30 31

Φωτογραφίες

Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ – ΑΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΗ: 63 – 62
Με νίκη ξεκίνησαν την τελική φάση οι παίδες της ομάδας μας στο πρωτάθλημα μπάσκετ της ΕΣΚΑΣΕ. Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε 0.4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης, επικράτησαν με την ελάχιστη διαφορά απέναντι στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Μπούκαλη.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Μεδεώνα αφού με πολλά προβλήματα στην επίθεση και ακόμα περισσότερα στην άμυνα έμεινε από νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ. Η διαφορά στο ημίχρονο έφτασε τους 10 πόντους (25-35) και όλα έδειχναν ότι θα επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό με την περσυνή χρονιά όπου είχαμε γνωρίσει την ήττα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η αγωνιστική μεταμόρφωση της ομάδας ήταν καθολική και έτσι άρχισε από νωρίς η μεγάλη αντεπίθεση.
Κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνα, περιορίζοντας τα ατού των αντιπάλων με βοήθειες, ελέγχοντας τ’ αμυντικά και
επιθετικά ριμπάουντ απέναντι σε μία ομάδα που διέθετε σωματομετρικά καλύτερους παίκτες και βρίσκοντας καλύτερες λύσεις στην επίθεση η διαφορά μειωνόταν αργά και σταθερά.
Η ένθερμη υποστήριξη του κόσμου έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα, ειδικά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα τόσο της κανονικής περιόδου όσο και της 5λεπτης παράτασης. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η διαφορά γύρισε δύο φορές από το -10, ενώ υπήρχε το καθαρό μυαλό από τους παίκτες μας για να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση (54-54 ο κανονικός αγώνας) και τελικά να επικρατήσουν με 63-62 με δύο ελεύθερες βολές του Δημήτρη Αναστασίου μόλις 0.4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του έξτρα χρόνου.
Στα θετικά στοιχεία του παιχνιδιού μπορούμε να πούμε ότι συγκαταλέγεται η αγωνιστικότητα, οι πολύ καλές αμυντικές συνεργασίες και οι επιθετικές επιλογές του δευτέρου ημιχρόνου και της παράτασης. Όλα τα παιδιά προσπάθησαν και τελικά δικαιώθηκαν από τη νίκη που σημαίνει πάρα πολλά για τη συνέχεια της τελικής φάσης. Στ’ αρνητικά στοιχεία του χθεσινού παιχνιδιού σίγουρα μπαίνει η προβληματική απόδοση του πρώτου ημιχρόνου τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, η αδυναμία ελέγχου των ριμπάουντ και τα πολλά βιαστικά και άστοχα σουτ.
Επόμενο κρίσιμο παιχνίδι για την τελική φάση του πρωταθλήματος παίδων είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου στο κλειστό Αταλάντης με την τοπική ομάδα. Σε περίπτωση νέας νίκης μπαίνουν οι βάσεις ακόμα και για πρόκριση στο μεγάλο τελικό της Ένωσης.