week 35 26 27 28 29 30 31

Φωτογραφίες

Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: 1 -3
Αποδίδοντας κατά διαστήματα πάρα πολύ όμορφο βόλεϋ και πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή απόδοση τα κορίτσια του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ κοίταξαν στα μάτια το μεγαθήριο που λέγεται ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ και σίγουρα άξιζαν το θερμό χειροκρότημα από φίλους και αντιπάλους.

Μπορεί στο τέλος να υπέκυψαν και να ηττήθηκαν με 1-3 σετ, αλλά το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε από τη σαφή ανωτερότητα του αντιπάλου και σίγουρα στις λεπτομέρειες.
Ο αγώνας έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό του Διστόμου και αφορούσε την τελική φάση του πρωταθλήματος κορασίδων.
Το πρώτο σετ κύλησε όπως κυλάνε τα σετ με τις ομάδες της Λάρισας. Πολλά λάθη στην υποδοχή, πολλά λάθη στην άμυνα, εύκολα λάθη στα service και στις επιθέσεις, ηττοπαθή συμπεριφορά και φυσιολογικά η απώλειά του με 13-25 μέσα σε 20 λεπτά.
Στο δεύτερο σετ η μεταμόρφωση της ομάδας μας ήταν ολοκληρωτική. Σαφώς βελτιωμένη σε όλους τους τομείς (κυρίως στην υποδοχή/άμυνα και στο τελείωμα των επιθέσεων) και με ψυχολογία που ανέβαινε όσο πέρναγε η ώρα, η εικόνα που έβγαινε στο γήπεδο ήταν σαφώς υπέρ του ΜΕΔΕΩΝΑ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο δεύτερο σετ η ομάδα μας τελείωσε 14 επιθέσεις, ενώ πήρε και 4 πόντους από το μπλοκ. Η ομάδα της Λάρισας δε βρήκε λύσεις απέναντι στην αγωνιστικότητα και στο πάθος του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝΑ και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ισοφάριση σε 1-1 με 25-16 μέσα σε 29 λεπτά.
Με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο σετ και έχοντας ως κύρια όπλα της την επίθεση, το service και το block η ομάδα του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝΑ έμενε κοντά στο σκορ και στο τρίτο σετ, αποδεικνύοντας ότι δεν ήταν τυχαίο το αποτέλεσμα που έγραφε το ταμπλό μέχρι εκείνη τη στιγμή (όσο και αν φαινόταν απίστευτο!!!). Η «Αχίλλειος πτέρνα» όμως σ’ αυτό το σετ ήταν η άμυνα και τα πολλά λάθη επίθεσης και έτσι η εμπειρία των κοριτσιών της Λάρισας τους οδήγησε στην επικράτηση με 22-25 σε 29 λεπτά.
Στο τέταρτο σετ σημαντικό ρόλο έπαιξε η κούραση, η οποία οδήγησε σε κάποια πολύ εύκολα λάθη σε άμυνα και υποδοχή, ενώ δεν υπήρχε και το καθαρό μυαλό στην επίθεση για να τελειώσουν κάποιες σημαντικές μπάλες. Έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα με 14-25 σε 24 λεπτά και με συνολικό σκορ 1-3 στα σετ να επικρατήσει η ομάδα του Φιλαθλητικού Λάρισας, αφήνοντας μία γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα του Μεδεώνα.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη σπουδαία εμφάνιση, η οποία θα δώσει άλλον αέρα για τη δύσκολη συνέχεια και τα κρίσιμα παιχνίδια που έρχονται. Επίσης, αξίζει να σημειώσουμε τη σημαντική βοήθεια και την υποστήριξη που προσέφεραν οι 100 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Διστόμου. Η αναγνώριση για τη σπουδαία εμφάνιση φάνηκε στο θερμό χειροκρότημα τους στο τέλος του αγώνα.