week 33 12 13 14 15 16 17 18
week 34 19 20 21 22 23 24 25
week 35 26 27 28 29 30 31

Φωτογραφίες

Το ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ τελείωσε η Α’ φάση του πρωταθλήματος ΝΕΑΝΙΔΩΝ που διοργανώνει η ΕΣΠΕΚΕΛ για την αγωνιστική περίοδο 2009-2010.
Η ομάδα του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ κατέκτησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία και προκρίθηκε πανηγυρικά στην τελική φάση και μάλιστα αήττητη, πετυχαίνοντας έτσι τον πρώτο στόχο της φετινής χρονιάς.

Τα κορίτσια αποδίδοντας πραγματικά πολύ όμορφο βόλεϋ, σημείωσαν 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, χάνοντας μόνο 2 σετ και φυσικά άφησαν πολύ αισιόδοξα μηνύματα γι’ ακόμη καλύτερη συνέχεια.
Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος και ο τρόπος διεξαγωγής του (μονά παιχνίδια) δεν ευνόησε την ομάδα του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ, καθώς κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει τις δύο δυνατές ομάδες του ομίλου (Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ και Α.Π.Σ. ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ) στην έδρα τους στο ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ. Το γεγονός αυτό όμως δεν επηρέασε στο ελάχιστο την πορεία προς την κορυφή. Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα της Α’ φάσης ήταν τα εξής:

1η αγωνιστική: Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ – Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ: 1-3
Η ομάδα ξεκίνησε κατευθείαν στα δύσκολα, μιας και κλήθηκε στην 1η αγωνιστική ν’ αντιμετωπίσει μία από τις υποψήφιες ομάδες για πρόκριση στην επόμενη φάση και μάλιστα στην έδρα της.
Ήταν σε όλους νωπές οι μνήμες της ήττας στην περυσινή αναμέτρηση για το πρωτάθλημα των Παγκορασίδων με 3-1 και αν συνυπολογίσουμε και τον τραυματισμό της βασικής πασαδόρου της ομάδας (Τσιφτσιάν Αρχοντία) καταλαβαίνουμε ότι το φετινό παιχνίδι αποκτούσε ιδιάζουσα σημασία.
Τα πράγματα πήραν χειρότερη τροπή αφού με πολλά λάθη στην υποδοχή και στην άμυνα στο πρώτο σετ ήρθε φυσιολογικά η απώλεια του.
Η συνέχεια όμως του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετική. Τα κορίτσια βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς, ανέβηκαν ψυχολογικά, έπαιξαν ώριμα και έξυπνα και αποδίδοντας βόλεϋ υψηλού επιπέδου έφτασαν στην κατάκτηση των επόμενων τριών σετ και φυσικά σε μία μεγάλη νίκη τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης.

2η αγωνιστική: Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: 3-0
Το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ήταν πολύ εύκολο απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και έτσι ήταν ευκαιρία για δοκιμές σχημάτων, νέων θέσεων και ρόλων, καθώς επίσης και χρόνο συμμετοχής σε μικρότερες αθλήτριες.
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ μεγάλη και έτσι ήρθε πολύ εύκολα η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

3η αγωνιστική: ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ: 0-3
Η καλή παράδοση με την Αμφίκλεια συνεχίστηκε και σ’ ένα γήπεδο πραγματικό στολίδι έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι.
Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό βόλεϋ και αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που το σκορ ήταν πολύ κλειστό για τις δύο ομάδες, η επικράτηση στη συνέχεια ήταν αρκετά εύκολη. Και σ’ αυτό το παιχνίδι –όπως και σχεδόν σ’ όλα- δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε νεώτερες αθλήτριες προκειμένου ν’ αποκτούν σιγά-σιγά αγωνιστική εμπειρία και φυσικά να ξεκουράζονται οι βασικές παίκτριες για τη δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί

4η αγωνιστική: Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ – ΑΝΤΙΚΥΡΑ: 3-0
Τα παιχνίδια ανάμεσα στο Μεδεώνα και την Αντίκυρα είχαν πάντα ξεχωριστό και ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Στην 4η αγωνιστική λοιπόν είχαμε το μεγάλο ντέρμπυ ανάμεσα στις δύο ομάδες που θα έκρινε σε μεγάλο ποσοστό και την υπόθεση πρόκριση στην τελική φάση.
Η ομάδα του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝΑ έπιασε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης και με όπλα το πολύ καλό service και τις επιθέσεις απ’ όλες τις θέσεις, έφτασε σε μία πολύ μεγάλη και εύκολη νίκη.
Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν αρκετά ενθουσιώδης και οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο είχαν την ευκαιρία ν’ απολαύσουν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι και φυσικά μία μεγάλη νίκη.
Η παράδοση λοιπόν συνεχίστηκε με νίκες απέναντι στην Αντίκυρα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα η ομάδα μας έμεινε μόνη και αήττητη στην κορυφή.

5η αγωνιστική: Α.Π.Σ. ΦΘΙΑ - Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ: 1-3
Το παιχνίδι με τη Φθία ήταν από την αρχή το πιο δύσκολο απ’ όλα και έγινε ακόμα δυσκολότερο από τη στιγμή που γινόταν στην έδρα της Λαμίας.
Η ομάδα της Λαμίας κατέβηκε με όλα της τα όπλα, με αθλήτριες γεννημένες το 1992 και μ’ ενδεχόμενη ήττα θα έμπαινε σε περιπέτειες.
Τα κορίτσια μας όμως έκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους μέχρι τώρα και παίζοντας ολοκληρωμένο βόλεϋ ειδικά στα δύο πρώτα σετ, έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη.
Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα εξαιρετικό θέαμα με ωραίες φάσεις και ανατροπές του σκορ, υποχρεώνοντας του 100 και πλέον φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο να τις χειροκροτήσουν έντονα στο τέλος του παιχνιδιού.
Αν εξαιρέσουμε τη χαλάρωση που παρουσίασε η ομάδα μας στο τρίτο και μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ –διάστημα στο οποίο η Φθία μείωσε σε 1-2 και προηγήθηκε με 18-14- θα μιλάγαμε ίσως για την καλύτερη φετινή εμφάνιση.
Με μία αντεπίθεση διαρκείας όμως στο τέταρτο σετ το 18-14 έγινε 21-21 και στη συνέχεια 25-27 και έτσι με 1-3 σετ η ομάδα του Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη και την πρόκριση στις 6 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος νεανίδων, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

6η αγωνιστική: Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ: 3-0
Το παιχνίδι με τη Λιβαδειά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ήταν ευκαιρία για δοκιμές σχημάτων και φυσικά χρόνο συμμετοχής σε μικρότερους αθλητές, χωρίς να υπάρχει το άγχος για τη νίκη.
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγάλη και πολύ γρήγορα το σκορ έγινε 2-0 σετ υπέρ του Μεδεώνα.
Στο τρίτο σετ συμμετείχαν αποκλειστικά αθλήτριες από την κατηγορία των Παγκορασίδων.
Παρά την ηλικία τους και το άγχος που ήταν εμφανές σε όλες τις ενέργειές τους, απέδωσαν αρκετά καλά και κατέκτησαν το τρίτο σετ δύσκολα με 29-27.
Έτσι λοιπόν με 3-0 σετ η ομάδα του Μεδεώνα νίκησε και τη Λιβαδειά και με 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια προκρίθηκε πανηγυρικά και αήττητη στην τελική φάση του πρωταθλήματος των νεανίδων.
Στην τελική φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων συμμετέχουν ο Α.Ψ.Λ. ΜΕΔΕΩΝ, η Ε.Α. Λάρισας, ο Φιλαθλητικός Λάρισας, η Ένωση Σουφλάρια Λάρισας, η Ελασσώνα και ο Γ.Σ. Λαμίας που κατάφερε να πάρει την πρόκριση με διαφορά σετ στην τελευταία αγωνιστική.
Εδώ το επίπεδο είναι σαφώς καλύτερο και ανώτερο, αφού μιλάμε για τις 6 πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος. Φυσικά, τα κορίτσια θα προσπαθήσουν για τη μεγαλύτερη δυνατή διάκριση και επιτυχία, με σύμμαχο την πολύ καλή ψυχολογία από τις σπουδαίες εμφανίσεις και νίκες που πέτυχαν στην Α’ φάση.
Συγχαίρουμε όλα τα κορίτσια που συμμετείχαν για την μεγάλη τους επιτυχία και τους ευχόμαστε ανάλογη συνέχεια για να φτάσουμε όσο γίνεται πιο ψηλά.